Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - 15 Temmuz’un Yiğit Kahramanı Ömer Halisdemir

15 Temmuz’un Yiğit Kahramanı Ömer Halisdemir

4 ay önce

Ülkesi, bayrağı, vatanı ve milleti için gözünü kırpmadan şehadete koşan Ömer Halisdemir’i vefat yıldönümünde saygı rahmet ve minnetle anıyoruz.

15 Temmuz’un Yiğit Kahramanı Ömer Halisdemir

15 Temmuz kahramanı, ülkemizin medar-ı iftiharı, yiğidi, şerefli Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir,1974 Niğde Bor doğumluydu. Zorluklar içinde bir çocukluk geçirmişti. Eğitimine devam ederken boş zamanlarında çobanlık yapıyor, babasına yardım ediyordu. Ailesini kaya gibi ayakta tutuyor; evin birçok işini görüyordu. Eğitimini tamamladıktan sonra Hatice Hanımla dünya evine girdi. Elifnur ve Doğan Ertuğrul isimli iki evlada sahip oldu.

Özel Kuvvetler’in usta askeri

Asker olmayı seçti Ömer Halisdemir. Özel Kuvvetler’de görev aldı. Birbirinden tehlikeli yurtdışı görevlerinde bulunarak vatanına hizmet etti. Özel Kuvvetler Birliği’nin usta askerlerindendi. 15 Temmuz hain darbe girişimi olmasa Niğde’ye gelecekti. Köyüne bir ev yaptırmak istiyordu. Normal  şartlarda 19 Temmuz’da yurtdışı görevine gidecekti bu yüzden biran önce köyüne gidip ailesini görmek niyetindeydi.

Eşi telaşla aradı

15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler karargâhı tüm ülke için bir dönüm noktası olacaktı. Akşam on gibi eşi Hatice Hanım aradı Ömer’i. Neler olduğunu sordu. Hatice Hanım televizyonda gördüklerinin etkisiyle “Ömer her yer çok fena, her yer Suriye gibi” dedi.

Son görüşme

Ömer Halisdemir afalladı, şaşırdı ama soğukkanlılığını hiç bırakmadı. Eşini sakinleştirmek için “Hatice burada bir şey yok; merak etme” dedi.Daha sonra gece bire kadar eşi ulaşamadı Ömer’e. En son gece birde telaşlı bir biçimde “merak etme ben iyiyim” demişti eşine. Bu son konuşmaları oldu.

Aksakallı Paşa’nın Ömer’e son emri

FETÖ’cü teröristlerin kurduğu oyunu bozmak üzereydi. Özel Kuvvetler Komutanı Zeki Aksakallı yaşanmakta olan olaylardan habersiz, ama tedirgindi. Davet edildiği düğünden ayrılarak makamına hareket ettiğinde artık her şey netleşmişti. Darbe girişimi vardı ve kritik nokta Özel Kuvvetler Komutanlığı’ydı.

“Bunun sonunda şehadet var”

Vatan haini Tuğgeneral Semih Terzi, yanındaki asker üniformalı teröristlerle karargaha girmek üzereydi. Zeki Paşa, emir astsubayı arslanı, evladı Ömer Halisdemir’i aradı. “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargaha girmeden öldür. Bunun sonunda şehadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et” dedi.

“Baş üstüne komutanım!”

Başçavuş, sonu ölüme varan, onu evlatlarından, eşinden, anasından, babasından, canından ayıracak bu emire her zamanki vakurluğuyla, “Baş üstüne komutanım. Hakkım helal olsun, siz de helal edin” diyerek cevap verdi. Anadolu’nun yiğit arslanı ne yapması gerektiğini ve sonucunda olacakları biliyor, kendisini vatanı, milleti için feda ediyordu.

Vücuduna 30 mermi saplandı

Vatan haini Semih Terzi ve yanındaki teröristler karargaha doğru gelirlerken, Ömer Halisdemir önlerini kesti. “Karargaha giremezsiniz, Zekai Paşamın emri” dedi. Terzi, “Yönetime el koyduk. Yeni komutanın benim” dediği sırada silahını çekip darbeci generalin kafasına iki el ateş etti. Bu sırada ateş açan korumalar kahraman Ömer Halisdemir’i oracıkta şehit ettiler. Anadolu’nun öz çocuğunun vücuduna 30 mermi saplanmıştı.

Hakkını helal et cesur kahraman

Büyük bir cesaret örneği göstererek düştü Kıdemli Astsubay toprağa. Zalimlere, vatan hainlerine, eşkıyalara, teröristlere meydan okumanın adıydı Halisdemir. Önce komutanının emrini yerine getirdi, sonra Rabbinin. Şehadete hiç bu kadar azametli ve heybetli gidilmemişti. Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir artık seksen milyon…Hakkını helal et cesur kahraman. Bu vatan bu bayrak bu millet sana minnettar!

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla