Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Büyük Usta Barış Manço

Büyük Usta Barış Manço

9 ay önce

Türk ezgisini, sazını, sözünü dünyaya tanıtan unutulmaz müzisyen Barış Manço’yu rahmetle anıyoruz...

Büyük Usta Barış Manço

arış Manço 2 Ocak 1943 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü şarkıcı ‘Barış’ adını 2. Dünya Savaşı’nın en yoğun yaşandığı zamanlarda doğduğu için almıştır.

     Henüz 3 yaşındayken ebeveynlerinin ayrılması üzerine babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Bu süre boyunca sürekli ev değiştirdi. Cihangir, Üsküdar, Kadıköy ve Ankara’da yaşadı. Ardından Galatasaray Lisesi’ni kazandı. Burada yatılı olarak okudu. Ancak babasının vefatı üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrıldı, Şişli Terakki Lisesi’nde öğrenimini sonlandırdı. 

     Küçük yaşlardan itibaren müzik ile ilgilenen Barış Manço’nun hayatı 1957 yılında şekillenmeye başladı. Bu yılda ufak ufak müzikal çalışmalara başlayan unutulmaz şarkıcı 1958 yılında ilk grubunu kurdu. ‘Kafadarlar’ isimli grubuyla rock’n roll cover’ları yapmaya başladı. 

Belçika’da Okudu

     Lise yıllarının ardandan Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi aldı. Öte yandan Lemistgress adında uluslararası bir müzik grubuna katıldı. Paris Olympia’da konser verdi. Konser sırasında tanıştığı Les Mistigris (Vahşi Kedi) Grubu’na katıldı. Fransa, Belçika, Çekya, Almanya ve İsveç’te konserler verdi. 1966’da Paris’te 45’lik plak çıkardı. 

Bıyığın Sırrı Kaza

     Barış Manço denince akla çenesine doğrun inen sarkık bıyıkları gelir. Bunun sebebi de 1967 yılında Hollanda’da geçirdiği bir kaza. Bu kazada dudağında yarık oluştu. Bunu saklamak için bıyık bıraktı. Ölümüne kadar da bu imajında hiç vazgeçmedi. Tüm dünya onu uzun saçları ve sarkık bıyığıyla tanıdı, bu şekilde sevdi. 

Anadolu’dan Beslendi

 • 1970 yılında Türkiye’ye dönen Barış Manço, Fuar Güner ve Mazhar Alonson ile ‘Kaygısızlar’ isimli bir müzik grubu kurdu. Bu grubun en önemli özelliği aranjman şarkılara karşı çıkarak Anadolu’dan beslenen pop folk tarzı müzik yapmasıydı. Herkesin ezbere bildiği ‘Dağlar… Dağlar” bu dönemin en önemli eseri olarak öne çıktı. Bu plak 700 binden fazla sattı. Platin Plak ödülünü kazandı. Anadolu Rock akımının kurucuları arasında yer aldı.
 • 1971 yılında Moğollar ile çalıştı.
 • 1972 yılında kurulan Kurtalan Ekspresi Grubu ile birlikte birçok unutulmaz eserin altına imza attı. 1975 yılında Hey Dergisi tarafından ‘Yılın erkek sanatçısı’ seçildi. 
 • 1978’de Lale Manço ile hayatını birleştirdi. Bu evlilikten Doğukan ve Batıkan isminde iki erkek çocuğu dünyaya geldi. 
 • Tarihler 1979’u gösterirken Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Aynalı Kemer gibi parçalar Barış Manço’nun halk deyişlerini kullanarak Türk müziğini ilerici müzik ile harmanladığı dönemin ünlü eserleri oldu. Bu yıl Anadolu turnesinde elde ettiği gelirin tamamını sağır ve dilsiz çocukların eğitimi için bağışladı.
 • Barış Manço 1980’li yıllarda Dönence, Gülpembe, Arkadaşım Eşek gibi birbirinden tanınmış eserlerin altıma imza attı. 

Bir Televizyon Yıldızı

     Barış Manço, sadece müzik alanında değil televizyonculukta da çığır açtı. Barış Manço ile 7’den 77’ye programı yıllarca çocukların ve ebeveynlerinin gözdesi oldu. Tam 378 bölüm çekildi. Aynı zamanda dünyayı dolaşarak yaptığı gezi programlarıyla da yurt dışında da geniş bir hayran kitlesine sahip oldu. Özellikle Japonya’da çok sevildi. Bu programlarda 600 bin kilometreyi aşkın yol yaptı.

1999 Yılında Kaybettik

 

     Barış Manço 31 Ocak 1999 tarihinde Moda’da bulunan evinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Ölümü sadece bizleri değil, başta Japonya olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki hayranlarını üzdü. ‘Devlet Sanatçısı’ unvanıyla ve devlet töreniyle defnedildi. Aşıklık geleneğinin modern bir temsilcisi olarak görülen Barış Manço’yu bizler de rahmet, minnet ve büyük bir saygıyla anıyoruz. 

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla