Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - İstanbul’un İçinde Kalabalıktan Uzak Bir Rota: Aydos Ormanları

İstanbul’un İçinde Kalabalıktan Uzak Bir Rota: Aydos Ormanları

9 ay önce

Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenlere ilaç gibi bir rota hazırladık.

 
İstanbul’un İçinde Kalabalıktan Uzak Bir Rota: Aydos Ormanları

İstanbul'da Anadolu Yakası'nda, şehrin tam ortasında adeta cennetten bir parça olan Aydos Ormanı kolay ulaşımı sayesinde fırsat bulduğunuz her an gidebileceğiniz noktalardan biri.Hengameden ve kalabalıktan sıyrılıp gün içinde mini bir terapi arıyorsanız Aydos Ormanı kaçabileceğiniz bir yer. Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ile çevrelenmiş bir alanda bulunuyor. Şehrin içinde yer almasından dolayı da ormanlık alana ulaşım kolay ve rahat.

Aydos Tepesi

Ormanlık alanda keşfedebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Yüksek rakımlı bir noktada bulunan bu tepe kış aylarında karın ilk yağdığı yer olup bembeyaz bir örtüyle kaplanıyor. Bizans döneminden kalan kale ise Aydos Tepesi'nde mutlaka keşfetmeniz gereken bir nokta.

Aydos Gölü

Etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili olan Aydos Orman Gölü, yoldan ormanlık alana girdikten yaklaşık 5 km. kadar içeride yer alıyor. İsterseniz aracınızla isterseniz bisikletinizle isterseniz de kısa bir yürüyüşle göle ulaşabilirseniz. Eğer yürüyüş yaparak göle inme planınız varsa, tabelaları takip ederek yaklaşık otuz dakikada göl kenarına inebilirsiniz.

Neler Yapabilirim?

Aydos Ormanı'nda yapılacak şeylerin başında; deşarj olmak, bedeniniz kadar ruhunuzu da dinlendirmek ve keyifli vakit geçirmek geliyor. Sonrasında kahvaltı yapabilir, gölde deniz bisikleti ile gezinebilir, mesire alanında piknik yapabilir, parkurlarda koşabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz.

Kamp İmkânı

Aydos, 537 metre yüksekliğe sahip konumuyla İstanbul'un en yüksek noktası. Aydos Ormanı'nda doğayla iç içe bir noktada kamp yapabilirsiniz. Ormanlık alanda kamping tarzında bir tesis yok. O yüzden siz kendinize göre en güvenli olan yeri bulup orada kamp yapabilirsiniz.

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla