Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Kalbimizin Ve Zihnimizin Dostu Türk Kahvesi

Kalbimizin Ve Zihnimizin Dostu Türk Kahvesi

9 ay önce

40 yıl hatrı olduğu kadar sayısız faydası da var… Düzenli olarak günde birkaç fincan Türk kahvesi içmek; kalbi ve karaciğeri koruyor, zihni açıyor, konsantrasyonu artırıyor. İşte Türk kahvesinin fincandan taşan faydaları…

Kalbimizin Ve Zihnimizin Dostu Türk Kahvesi

1. Bir fincanla bir ömür

Türk kahvesi içmenin ömrü uzattığı üniversite araştırmalarında da kanıtlandı. Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada düzenli şekilde Türk kahvesi tüketenlerin ömürlerini de uzattıkları ispat edildi.

2. Tam bir kalp dostu

Türk kahvesinin önemli faydalarından biri de kalp sağlığına iyi gelmesi… İçeriğindeki antioksidanlar kalp için çok yararlı. Günde bir fincan Türk kahvesi içenlerin kalp ve lenf damarlarının iç yüzeyindeki hücreler onarılıyor. Bu da kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürüyor.  

3. Tansiyonu olan da içebilir

İçeriğindeki kafein tansiyonu kısa süreli olarak yükseltir. Ancak uzun vadede düzenli olarak belirli dozda içildiği takdirde zararlı bir etkisi bulunmaz. Ayrıca Türk kahvesi endotel yapıyı onararak yüksek tansiyonun olası etkilerini engeller.

4. Diyabete karşı bire bir

Alman bilim insanları araştırdı ve Türk kahvesinin bir yararlı sonucunu daha ortaya çıkardı. Buna göre; her gün düzenli içilen 600 ml ve üzerindeki kahve tip 2 diyabete yakalanma riskini yüzde 23 oranında azaltıyor. 

5. Karaciğeri koruyor

Kafein, karaciğer yağlanmasına çok iyi gelir ve iltihabı azaltır. Günde bir fincan kahve içenlerde karaciğer yağlanması daha az görülür. Ancak yine de Türk kahvesinin faydalarından yararlanırken aşırı tüketim olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kafein nedeniyle günde 3 fincandan fazlası önerilmiyor.

6. Safra taşını engeller

Bu sağlık sorunu özellikle kadınlarda daha fazla görülüyor. Düzenli Türk kahvesi içen kadınlarda, içmeyenlere oranla safra taşı görülme oranı yüzde 25 daha az.

7. Alzheimer’da da etkili

Birçok faydası olan Türk kahvesinin, Alzheimer hastalığının önüne geçmesinde de önemli rol oynadığını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre, düzenli tüketilen Türk kahvesi Alzheimer riskini geciktiriyor. 

8. Odaklanma sorunu çekenlere

Günümüzde zihnimizi yoran ve meşgul eden birçok faktör var. Bu sebeple bazen günlük hayatta önemli noktaları gözden kaçırıyoruz. Özellikle sabah saatlerinde içilen bir fincan Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekliyor. Konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırıyor. Kakao oranı yüksek bir çikolata ile birlikte tüketildiğinde ise odaklanmayı ve ezber gücünü üst seviyeye çıkarıyor. 

9. Yağları eritir

Spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi, fiziksel aktivite sırasında yağ yakımını artırır. Kahve adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını sağlar. Bu şekilde kişi daha fazla enerji yakımı sağlar. 

10. Kansere karşı koruyucu

Telvesi ile birlikte pişen bir Türk kahvesinin antioksidan kapasitesi artar. Böylece içeriğindeki polifenoller ile anti-kanserojen bir özellik kazanır. Yapılan deneysel çalışmalarda günde 1 ila 3 fincan Türk kahvesi içenlerin birçok kanser türünden korunduğu gözlemleniyor.

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla