Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Makedonya’nın Gözbebeği Kadim Şehrimiz Ohri

Makedonya’nın Gözbebeği Kadim Şehrimiz Ohri

9 ay önce

Hem tarihi hem de sosyokültürel mirasıyla ziyaretçilerini mest eden Ohri’ye kısa bir yolculuk.

Makedonya’nın Gözbebeği Kadim Şehrimiz Ohri

Ohri, yaklaşık 42.000 kişilik nüfusu ile Kuzey Makedonya'nın en büyük sekizinci kenti konumunda. İdari olarak Ohri Belediyesi tarafından yönetiliyor ve Arnavutluk sınırına yakın bir bölgede yer alıyor.Güneybatı Bölgesi'nin iktisadi, kültürel ve dinî merkezi ve Ohri Gölü'ndeki en büyük yerleşim yeri olması sebebiyle turistlerin de ilgisini çeken mekânlardan. Kent yakınlarında Makedonya'nın iki uluslararası havalimanlarından biri olan Ohri Havalimanı bulunuyor.

Dünya Mirası Listesinde

Günümüzde Ohri turizm kenti olarak tanınır. İyi muhâfaza edilmiş eski kenti, Orta Çağ dönemine dayanan hisarları, yüksek sayıdaki kiliseleri, manastırları ve camilerinin yanı sıra büyük, milyon yaşındaki gölü sadece Balkan ülkelerinden gelenleri değil, tüm Avrupa'dan ve Asya'nın bazı ülkelerinden gelen yabancıları kendine çekmekte. UNESCO, 1979 yılında Ohri Gölü'nü, bir sene sonra da Ohri kentini UNESCO Dünya Mirasları listesine ekledi.

Kentin tarihine yolculuk

Arkeolojik bilgilere göre Ohri bölgesi 6000 yıllık bir yerleşim tarihine sahip. Bölgede bilinen ilk yerleşimciler Frigler ve Enheleler. M.Ö. 4. yüzyılda Ohri, Makedonya kralı II. Filip’in egemenliğine geçmiş. 6. asırda Slavlar bölgede küçük idâri yapılar kurmuşlar. Bu Slav bölgeleri 785 yılında 6. Konstantin tarafından Doğu Roma sınırlarına katılmış.

Osmanlı ile yükselen şehir

Ohri 1395 yılında Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katıldı. Türk dönemiyle beraber Ohri’de büyük değişiklikler yaşandı. Şehir, 18. yüzyılda ticari olarak yükselmişti.19. yüzyıla gelindiğinde Ohri ve Resne, Türk ve Müslüman nüfusa sahip olmakla birlikte Bulgar ve Arnavut çetelerinin en fazla faaliyet gösterdiği yerler arasındaydı. Osmanlı’yı temsilen Niyazi Bey 1319 Makedonya Bulgar ihtilaline kadar Ohri’de askerî debboy görevindeydi. Niyazi Bey ve Eyüp Sabri Bey bölgelerini Bulgar zulmünden korumak için mücadele ettiler.

Günümüzde Ohri

Yalova ile kardeş şehir olan Ohri günümüzde tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Şehre yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler şöyle:

·      Ohri Antik Tiyatro

·      Samuel Kalesi

·      Ohri Gölü,

·      Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

·      Eski Türk Mahalleleri

·      Ali Paşa Camii

·      Ohri Türk Lisesi

·      Sinan Çelebi Türbesi,

·      Saat Kulesi.

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla