Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Mısır’ın Demokrasi İle Seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

Mısır’ın Demokrasi İle Seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

4 ay önce

Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanıydı Muhammed Mursi… Aynı zamanda darbecilerin kanlı saldırısıyla hapsedilmişti. Demir parmaklıklara rağmen ‘Sen Özgürsün Kardeşim’ dedirtti tüm dünyaya…

Mısır’ın Demokrasi İle Seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

8 Ağustos 1951 tarihinde Mısır’ın Nil deltası yakınlarındaki Şarkiye şehrinde dünyaya gelen Muhammed Mursi, 6 çocuklu bir ailenin en büyük oğluydu. Çiftçi bir baba ile ev hanımı bir annenin evladı olarak ilk eğitimini bulundukları kasabada aldı.

   Lisans eğitimini Kadire Üniversitesi Mühendislik bölümünde tamamlayan Muhammed Mursi 1982 tarihinde Amerika’ya giderek doktora derecesini Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra bir süre Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalıştı ve ardından Libya’da öğretim görevlisi olarak bulundu. Tarih 1985’i gösterdiğinde merhum lider ülkesine dönerek Zagazig Üniversitesi’nde görev yaptı. 

   1980’li yıllarda Muhammed Mursi Müslüman Kardeşler hareketine gönül vermişti ve buraya üye olarak siyasi hayatına başlamış oldu. 2000-2005 yılları arasında milletvekilliği yaparak mecliste bulundu. O dönemlerde Müslüman Kardeşler’in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından meclise bağımsız milletvekili olarak girmişti.

Arap Baharı’nın Etkisiyle Mısır Devrimi

   5 yıl boyunca Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı ve 2011 tarihinde başlayan Arap Baharı sürecinde Mısır Devrimi’ne destek verdi. Bir seyyar satıcının Tunus’ta kendini ateşe vermesiyle başlayan Arap Baharı bölgede hızla yayılıyordu. Mısır halkı işsizlik, yoksulluk, ifade özgürlüğü ve temel haklar için Arap Baharı’nın etkisiyle sokaklara döküldüler.

   Kısa sürede Mısır’ın en önemli meydanlarından biri olan Tahrir Meydanı doldu ve dönemin diktatör lideri Hüsnü Mübarek istifa ederek yönetimden el çekmek zorunda kaldı. Bu neticeyle birlikte Mısır halkı demokrasi ile tanıştı.

Mısır’ın Demokratik Yollarla Seçilen İlk Cumhurbaşkanı

   Hüsnü Mübarek’in yönetimi bırakmasıyla ülke kısa bir süre askeriye tarafından yönetildi. Bu süreçte, 30 Nisan 2011’de Müslüman Kardeşler, Özgürlük ve Adalet Partisi’ni kurdular. Muhammed Mursi kurulan partinin başkanlığına seçildi.

   Mısır’da 2011 yılında gerçekleşen 25 Ocak Devrimi’nin ardından, Haziran 2012'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51,73’ünü alarak Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine geldi. 24 Temmuz 2012'de Mursi'nin Cumhurbaşkanlığını kazandığı resmen açıklandı ve Mursi, 30 Temmuz 2012'de yemin ederek görevine başladı. 

   Görevine başladıktan kısa bir süre sonra Mısır’da irili ufaklı protesto gösterileri devam ediyordu. Bu protestoları bahane eden Abdulfettah es-Sisi yönetimindeki ordu, Muhammed Mursi’ye darbe yaparak kendisini tutukladı.

Erdoğan’dan Mursi’ye Destek

Yaşanan tüm gelişmeleri Türkiye yakından takip etti ve ikiyüzlü Batı’nın aksine demokrasiden ve mazlumdan yana tavrını ortaya koydu. 4 parmağıyla Rabia işareti yapıp halkı selamlayarak Muhammed Mursi’ye destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, darbecilerin karşısında güçlü bir şekilde yer alarak adeta dünya liderlerine demokrasi dersi verdi.

Son Celse

17 Haziran 2019 günü çıktığı mahkemede hâkimden söz isteyerek savunmasını yaptı. Bunlar kendisinin son sözleri oldu. Darbeciler karşısında dik duran, mazlumların yanında saf tutan ve ahiretini bu dünyaya satmayan büyük lider Muhammed Mursi, mahkeme salonunda baygınlık geçirdi. Kalp krizi sebebiyle aramızdan ayrılan Mursi’yi sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

 

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla