Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Ocak’ta Kaybettiklerimiz

Ocak’ta Kaybettiklerimiz

9 ay önce

Vefat yıl dönümlerinde kıymetli isimleri saygıyla yâd ediyoruz.

Ocak’ta Kaybettiklerimiz

FENERBAHÇE'NİN EFSANESİ LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS

     Fenerbahçe’nin simge isimlerinden Lefter, 22 Aralık 1925’te İstanbul Büyükada’da dünyaya geldi. Rum asıllı olan Lefter’in asıl ismi Elefterios ancak futbol dünyasında kısaca Lefter olarak tanındı. Lakabı ise Ordinaryüs’tü. Türk futboluna damga vuran isimlerden biri olan Lefter, Fenerbahçe’de forvet mevkiinde görev yaptı. Fenerbahçe ile İstanbul Futbol Ligleri’nde toplam 3, Millî Küme’de 1 ve Süper Lig’de 3 kez olmak üzere toplam 4 kez şampiyonluk yaşadı. İsmine Fenerbahçe Marşı’nda da yer verildi. 13 Ocak 2012’de yaşamını yitiren Lefter’i spor dünyası hiç unutmayacak.

USTA HABERCİ MEHMET ALİ BİRAND

     Gazeteci, haber sunucusu ve yazar Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941’te İstanbul’da doğdu. 2 yaşındayken babasını kaybetti. 1962 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi Filoloji Fakültesi Fransızca Bölümü’ne girdi ancak maddi sorunlardan dolayı devam edemedi. 1964’te Abdi İpekçi’nin aracılığıyla Milliyet gazetesinde mesleğe başladı. Ardından Brüksel’e yerleşti ve 20 yıl orada yaşadı. 1985’te kendisini Türkiye’ye tanıtan 32. Gün adlı haber programına başladı. 1991’de Türkiye’ye döndü. Son olarak Kanal D Ana Haber bültenini sunan Birand, geçirdiği ameliyat sonrası 17 Ocak 2013’te vefat etti. Unutulmaz haberci Mehmet Ali Birand’ı saygıyla anıyoruz.

YÜZLERCE ROMANIN ARDINDAKİ KALEM YAVUZ BAHADIROĞLU

     Tarih araştırmacısı, gazeteci ve roman yazarı Yavuz Bahadıroğlu, 1945’te Rize’de dünyaya geldi. Gerçek adı Niyazi Birinci olan ünlü yazar; kaleme aldığı köşe yazılarında ve tarih alanındaki kitaplarında Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla tanındı. 1971’de İstanbul’da gazeteciliğe başlayan Bahadıroğlu, Yeni Asya gazetesinde haber ve röportajlar yaptı. Bir yandan da yüzlerce çocuk romanı ve hikayesi yazdı. ‘Sunguroğlu’ isimli ilk romanı, büyük ses getirdi. Eserlerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun farklı dönemlerini ele alan Bahadıroğlu, 21 Ocak 2021’de vefat edene kadar köşe yazılarını sürdürdü. Bahadıroğlu’nu saygıyla anıyoruz.

ÇEKMEKÖY'ÜN KAHRAMAN ŞEHİDİ FATİH MEHMETHAN

     Afrin’de gerçekleşen Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşen Fatih Mehmethan, 8 Şubat 1991’de İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi. 2011 yılında Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olan Piyade Astsubay Üstçavuş Mehmethan; Isparta Eğirdir Dağ Komando okulu ve Tuzla Piyade Okulu’nda Eğitim aldı. Doğu görevinin ardından Irak, El-Bab ve Hatay’da bulundu. Mehmethan, 27 Ocak 2018’de Afrin harekatında yaralı askerlere yardım ettiği sırada havan topunun düşmesiyle şehit oldu. Çekmeköy Belediyesi tarafından, kahraman şehidimizin eşi Gamze Mehmethan’ın ikamet ettiği Ekşioğlu Mahallesi’nde açılan kütüphaneye Fatih Mehmethan’ın ismi verildi. 26 yaşında vatanı için toprağa düşen Mehmethan’ı saygı ve minnetle anıyoruz.

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla