Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Pandemi Sürecinde Aşılamanın Önemi

Pandemi Sürecinde Aşılamanın Önemi

9 ay önce

Ülkemizde Covid-19 tedbirleri kapsamında aşılamalar devam ederken kamuoyunda buna dair çeşitli tartışmalar olabiliyor.

 
Pandemi Sürecinde Aşılamanın Önemi

Mart 2020 itibariyle ülkemizde görülmeye başlayan Covid-19 salgını tüm dünyada yüzbinlerde can kaybına sebep oldu. Pandeminin ilk günlerinde toplum sağlığı, neyle karşı karşıya olduğumuzun sınırları bilinmemesi sebebiyle önemli ölçüde olumsuz etkilendi.Ülkemiz sağlık sektöründe ciddi adımlar atarak vatandaşların sağlığını korumaya yönelik çeşitli tedbirler aldılar. Sağlık alanındaki bu atılımlarımız dünyaya örnek olacak seviyedeydi. Halk, ücretsiz bir biçimde tedavi olarak normal yaşantısına dönebildi.Pandeminin ilk günlerinden beri dünyada aşı çalışmaları başlamıştı. Önleyici tedbir kapsamında ele alabileceğimiz aşılama sayesinde amaç, hastalığa hiç yakalanmamak ya da yakalanılsa bile en az semptomla süreci tamamlayabilmek.Dünyanın her yerinde aşı destekçileri gibi karşıtları da söz konusu oldu. Eldeki veriler gösteriyor ki aşılanmış bireylerin hastane ve yoğun bakım süreci neredeyse olmuyor. Özellikle her iki doz aşısını yaptırmış kişilerden hayatını kaybeden hasta görünmüyor.

AŞI NEDİR?

Aşılar vücutta hastalığa karşı koruyucu yanıt oluşturmak için kullanılan maddelerdir. Hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak amacıyla yapılan, zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etkeninin parçalarından mikroplar veya virüsler tarafından oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir.Bağışıklık sisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni insan vücudu ile tanıştırılmış olur.

AŞILARIN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Aşılar genel olarak güvenlidir. Yan etkileri çok nadirdir. Yan etkilerin çoğu aşı yerinde küçük rahatsızlıklardır. En sık görülen yan etkiler arasında Ateş, yaygın döküntü, ağrılar nadir olarak görülür. Ölüm ve sakatlıklar çok nadirdir ve genellikle alerjiye bağlıdır. Hastanın ciddi alerjisi varsa bunu belirtmesi önemlidir. Ağır alerji öyküsü olanlar saptanarak bu tabloların çoğu önlenebilir. Aşılar sayesinde milyonlarca ölüm veya sakatlık önlenir.

COVİD AŞISI OLMANIN FAYDALARI

Covid-19 aşıları sonrasında aşının yapıldığı yerde ağrı, ateş, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Bunlar vücudun aşıya karşı gösterdiği tepkinin doğal bir sonucudur ve genellikle bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir.Aşının faydaları arasında aşağıdaki maddeleri sayabiliriz:

·      Aşı, Covid-19 bulaşının engellenmesine yardımcı olur.

·      Salgından doğrudan korunmada daha güvenli bir yoldur.

·      Covid aşısı pandemiyi durdurmaya yardımcı olacak en önemli araçtır.

Aşılanmanın öneminin farkında olmak sağlığınıza yapabileceğiniz en büyük yatırımlar arasında. Bu sebeple aşı randevularınızı alıp size uygun seçenekte aşı olmayı unutmayın.

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla