Çekmeköy Belediyesi | Dergi Teneffüs - Yangınlar Ormanları Yalan Haberler Vicdanları Yakıp Geçti

Yangınlar Ormanları Yalan Haberler Vicdanları Yakıp Geçti

9 ay önce

Son aylarda meydana gelen yangınlarda devletimiz tüm imkânlarını seferber ederek ormanlarımızı kurtarmak için mücadele etti. Bununla bi...

 
Yangınlar Ormanları Yalan Haberler Vicdanları Yakıp Geçti

28 Temmuz 2021’de başlayıp iki hafta boyunca devam eden orman yangınları, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yaşam kaynaklarımızı kül etti. Kurdun kuşun börtü böceğin yuvası, temiz havanın, suyun, yağmurun kaynağı, umudun ve huzurun eş anlamlısı ormanların yanmasını gözlerimizde yaşlar, çoğunlukla çaresizlik hissi içinde izledik.Alevlerle mücadele eden, görevliler, büyük bir dayanışma göstererek mücadeleye katkı veren gönüllüler ve sivil toplum temsilcileri, yaşadığımız yıkımın daha da büyümesinin önüne geçti.

250 bin futbol sahası büyüklüğünde orman yok oldu

2021 Türkiye Orman Yangınları ve özellikle Ege ile Akdeniz bölgelerindeki yangınlar, bildiğimiz yangınlara benzemiyordu. Devasaydı. Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi’nin (EFFIS) verilerine göre, 28 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında, sadece Muğla ve Antalya’da yanan ormanlık alan yaklaşık 124 bin hektar.Türkiye’de 2021’in tamamında yaşanan orman yangınlarında yok olan ormanlık alan 178 bin hektar civarında, yani 1 milyar 780 milyon metrekare! Popüler ölçü ile ifade edecek olursak, yaklaşık 250 bin futbol sahası, tüm İstanbul’un yaklaşık 5’te 1’i büyüklüğünde bir alan.

İklim krizi ile mücadele etmeliyiz

İklim krizi sadece küresel sıcaklık artışı ve sera etkisi nedeniyle değil ama yaşanan ve yaşanacak olan facialar nedeniyle de aslında ülke sınırlarını önemsizleştiren, bir nevi kader birliği yaratan bir hakikat.İklim krizini engellemek adına attığımız her bir adımı, kendimiz ve yakınlarımız için olduğu kadar, ömrümüzde hiç görmeyeceğimiz, on binlerce kilometre ötedeki insanlar, hayvanlar ve doğanın kendisi için de atıyoruz. 

Yangından daha büyük bir afet: Yalan Haber

Orman yangınlarıyla mücadeleyi başta itfaiye ekipleri olmak üzere sahada olan tüm yetkililer canla başla çalıştılar. Bununla birlikte bazı kötü niyetli kişi ve kurumlar bilinçli bir şekilde yalan haberler üretip yayarak toplumu kamplaştırma çabasına giriştiler.Yetkililerin zamanında yaptığı doğru açıklamalarla provokasyonlar önlendi. Uzmanlar, yalan bilgileri anlamak için temel bazı bilgilerin tespit edilip, dikkatli olunması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı. Ayrıca olumsuz haberlere maruz kalmanın travmatik etkileri konusunda da psikologlar çeşitli açıklamalar yaptılar. Son olarak yakın zamanda meclise sunulmak üzere bir yasa tasarısı hazırlandı. Buna göre yalan haber üreten ve yayanlar para ve hapis cezası alabilecekler.

Dayanışma öfkeyle değil sevgiyle olur

Ülkemizde gerçekleşen tüm afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza baş sağlığı diliyor, yalan habersiz bir dayanışma ile birbirimizin yaralarını sarmaya herkesi davet ediyoruz. Doğal yaşamı koruyucu tedbirler noktasında ülkemize güveniyor, yetkililerden gelen doğru bilgileri dikkate alıyoruz. Geçmiş olsun Türkiye!

 • Tüm Arşiv

  Tüm dergileri incelemek ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Daha Fazla
 • Dergide Bu Ay

  Dergi teneffüsteki son ayın içeriklerini incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Daha Fazla
 • Bulmacayı Çöz !

  Hemen ödüllü bulmacayı çözerek şifreyi gönder ve ödülleri kazan.

  Daha Fazla