Milli Teknoloji Hamlesi’nde Gençleri Motive Eden Organizasyon: Teknofest
Dosya

Milli Teknoloji Hamlesi’nde Gençleri Motive Eden Organizasyon: Teknofest

Teknoloji üreten Türkiye’nin festivalini sizler için araştırdık.


TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye´nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali.Türkiye’nin, daha iyi bir dünya adına savunduğu tezleri daha gür seslendirebilmek, ekonomisini güçlendirmek ve her alanda bağımsız olabilmek için millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesinin kaçınılmaz olduğuna inanan insanların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir organizasyon TEKNOFEST.

Hedef toplumda farkındalık

Her bir aşamasında ciddi bir emek ve performans var. Gençleri teknolojik gelişmeler noktasında daha ileriye taşırken, izleyicilere de heyecanlı saatler yaşatıyor. İlki 2018´de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Hayalleri gerçekleştirme imkânı

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen binlerce gencimiz, TEKNOFEST ile hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışlarında kendilerini gösterme imkânı buluyorlar.

Her yıl artan ilgi

İlk yılında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4333 takım, 20 bin genç başvuru yapmıştı.  2019 yılında 19 farklı kategoride teknoloji yarışması düzenlenen yarışmalara 81 il ve 122 ülkeden 17.373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurmuştu. 2020 yılında ise Gaziantep’in ev sahipliğinde 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu.

TEKNOFEST 2021

21-26 Eylül 2021 tarihinde, Atatürk Havalimanı´nda gerçekleştirilen TEKNOFEST ise 72 paydaşın bir araya gelmesiyle organize edildi ve büyük bir coşkuya sahne oldu. Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 7 Milyon TL´nin üzerinde malzeme desteği sağlandı.

İstanbul semalarında dev şov

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinin ilk gününde İstanbul semaları muhteşem uçuş gösterilerine sahne oldu. Atak Helikopterinin Üzüm Salkımı gösteri uçuşu ile başlayan şölen, izleyicilere unutulmaz anlar yaşatan SOLO TÜRK’ün gösterisi ile hız kesmeden devam etti. Milli ve yerli hava araçlarımız GÖKBEY, HÜRKUŞ, Bayraktar TB2 ve AKINCI’nın halka açık gösteri uçuşları İstanbul semalarını süslerken, AKINCI ve HÜRKUŞ’un Selamlama Uçuşu gurur verici anlar yaşattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST’teydi

Ayakları yere basmayan festivalde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, bilime, ilime ve araştırmaya gönül veren gençleri festival alanında ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST 2021 Teknoloji Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Nobel ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile birlikte takdim etti. Türkiye’nin yarınlarına yön verecek isimlerin TEKNOFEST’ten çıkacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TEKNOFEST çok genç bir organizasyon olmasına rağmen şimdiden bölgemizde ve dünyada kendinden söz ettirmeyi başardı. 88 ülkeden yüzlerce öğrencinin, girişimcinin bu organizasyona katılımı aslında sahip olduğumuz küresel potansiyelinde ispatıdır.” dedi.Ülkemize katma değer sağlayan TEKNOFEST’in fikir babalarını ve bu yolda emek veren herkesi can-ı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Bizler de Çekmeköy Belediyesi olarak, her daim gençlerimizin ve milli teknolojideki ilerlemenin arkasındayız.

AZİZ SANCAR: “GELECEK NOBELLER TEKNOFEST’TEN ÇIKABİLİR”

Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar TEKNOFEST’te öğrencilerle buluştu. Ülkemiz için gurur kaynağı olan ve gençlere ilham veren Aziz Sancar, “Çok çalışın. İşler iyi gitmediğinde inatçı olun. Fatih Sultan Mehmet’in dediği gibi ‘Ya ben onu alırım ya o beni alır’ o düşünce ile iş yapın. Memleket sevgisini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz.” açıklamasıyla gençlere tavsiyelerde bulundu.

TEKNOFEST 2022’de Azerbaycan’da!

 TEKNOFEST’in 2022 yılı için müjdeli haberi paylaşan Bakan Varank, “Eylül ayını biz teknoloji ayına dönüştürdük. TEKNOFEST’i sadece ülkemiz sınırları içerisinde tutmayacağız. İnşallah önümüzdeki yıl festivalimizi Azerbaycan’da da yaparak TEKNOFEST’i uluslararası arenaya taşıyacağız.” dedi.

ÖZDEMİR BAYRAKTAR’A VEDA

Milli Teknoloji Hamlesi’nin öncüsü, SİHA’ların ilham kaynağı, TEKNOFEST’in kurucusu Selçuk ve Hakan Bakraktar’ın babası Özdemir Bayraktar geçtiğimiz ay tedavi gördüğü hastahanede vefat etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok siyasetçi, iş insanı ve önde gelen isimler Bayraktar´ın vefatının ardından sosyal medya paylaşımlarıyla ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Milli Teknoloji Hamlesi´ne hayalleriyle, gayretleriyle, mücadelesiyle yön veren, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı, kıymetli dostum Özdemir Bayraktar´a Allah´tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Milletimize yaptığı eşsiz hizmetler asla unutulmayacaktır" ifadelerini kullandı. Bizler de Teneffüs ailesi olarak Özdemir Bayraktar’a rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Kasım

Sinema Bi´Mola

Sinema Kasım 2021

Güzel Kelimeler Mekanı

Medar-ı İftihar

Duvar Yazıları

Kasım Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.