Geçmişte Türk Nüfusunun Yoğun Yaşadığı Tarihi Bir Makedon Kasabası Ata Yadigarı Ustrumca
Kadim Şehirler

Geçmişte Türk Nüfusunun Yoğun Yaşadığı Tarihi Bir Makedon Kasabası Ata Yadigarı Ustrumca

1395’te Türklerin yerleştiği Ustrumca, Osmanlı döneminden önemli eserleri barındıran bir şehir. Bir zamanlar birçok Türk köyünün de bulunduğu Ustrumca her daim tarihimizden izler taşıyor


Kuzey Makedonya’nın güneydoğusunda bulunan Ustrumca, bölgenin en büyük kültür ve ticaret şehridir. Adıyla alakalı farklı farklı hikayeler vardır. Adını “İçinden gelen Ustruma Nehri’nden alır” diyen de var, “Slav kalibesi Strumesnica’dan alıyor” diyen de... Ustrumca, ilk defa antik dönemde M.Ö 2. yüzyılda Astracum adıyla zikretilmiştir.

Şehrin Osmanlı ile tanışması 1395 yılına dayanıyor. Yıldırım Bayezid döneminde Ustrumca kadılık ikametgahı yapıldı. Müslüman Türk nüfus buraya yerleşmeye başladı. Şehir uzun süre Osmanlı ve Türk izlerini taşıdı. 

Ateşe verdiler

Ustrumca, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı dönemined önce Bulgarlar, daha sonra Sırplar ve Yunanlılar tarafından işgal edildi. 1913’te Yunan ordusu şehre girdi. Onlar geri çekilirken Ustrumca, Bulgarların kontrolüne geçti ve ateşe verildi. Şehir nüfusunun yarısını kaybetti. Bu kara dönemde birçok Osmanlı eseri geride hiç iz kalmayacak şekilde ortadan kaldırıldı.

Türk nüfusu azaldı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra endüsrileşme ile birlikte şehrin nüfusu da arttı. Mareşal Tito’nun sınırları açmasıyla birlikte pek çok Türk vatandaşımız ülkelerine geri döndü. 1953'te yüzde 15'i Türk olan şehirde 8 sene sonra bu oran yüzde 7'ye kadar geriledi. Türklerin ayrılmasının ardından Osmanlı dönemine ait birçok tarihi eser ortadan kaybolmasına rağmen hala günümüze erişmiş önemli yapılar da bulunmaktadır. 

Evliya Çelebi ziyaret etti

17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde Ustrumca’dan da bahsetmişti. Çebeli 1670 yılında Ustrumca’da kalmıştı. Evliya Çelebi, Usturumca kalesinin doğu kapısının üzerinde antik Türkçe bir metin olduğunu yazmıştır.

USTRUMCA

Kuruluş: MS 181
Yüzölçümü: 322 km2
Rakım: 256 m
Nüfus: 54.676

Direkt otobüs ve tren de var

Ustrumca Türk tarihinde önemli bir yer tutuyor. Hâlâ birçok vatandaşımız Kuzey Makedonya'nın bu şehrinde yaşıyor. İstanbul'dan Ustrumca’ya düzenli otobüs ve tren seferleri yapılıyor.

Türkiye’den yardım gidiyor

Ülkemiz ile Ustrumca’daki Türkler arasında güçlü bağlar var. Ramazan ayında da Gradoşor, Yüksek Mahalle gibi Ustrumca’nın Türk nüfuslu köylerine ülkemizden yardımlar gidiyor.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.