Robotik Kodlamanın Çekmeköylü Şampiyonları!
Teknoloji

Robotik Kodlamanın Çekmeköylü Şampiyonları!

2018’de kurulan Çekmeköy Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Robotik Kulübü, üst üste elde ettiği başarılarla dikkatleri çekiyor. Ekip, robotik kodlama alanında Türkiye’ye dünya çapında dereceler getirme hedefiyle çalışıyor.


Çekmeköy Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Robotik Kulübü Deha Robotik, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Deha Robotik, Bilim Kahramanları Buluşuyor / First Lego League Challenge 2021-22 Liselerarası Robot Performans yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu. 4. kez düzenlenen organizasyonda 56 takım arasında Yenilikçi Proje 3.lük Ödülü’nü kazanan ekip, bu başarının ardından geçtiğimiz ay Çekmeköy Belediyesi’nde Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ı ziyaret etti. Başkan Poyraz, genç robotik kodlamacıları son yıllarda elde ettikleri başarılardan dolayı kutladı.

2018 yılında kurulan ve bugüne kadar ulusal ve uluslararası robotik kodlama yarışmalarında önemli dereceler alan Deha Robotik; bu yıl Cargo Connect temasıyla gerçekleşen First Lego League’de geliştirdikleri projeyle herkesin dikkatini çekti. 

Ulusal ve uluslararası kargo taşımacılığında, kargo şirketleri ile müşteriler arasında fiyat anlaşmazlığına sebep olan desi hesaplama sorununa Lidar sensör kullanarak desi hesaplayabilen bir telefon uygulaması geliştiren ekip, bu fikirleriyle ödüle layık görüldü.

YENİ ROTA DÜNYA ROBOT OLİMPİYATI

Robotik Kulübü’nün yeni rotası, 12 Haziran’da İzmir’de gerçekleşecek olan 2022 WRO Dünya Robot Olimpiyatı… Başta turnuvanın tadını çıkartarak eğlenmeyi hedefleyen genç kodlamacılar, bir yandan da Türkiye derecesi yapıp bu yıl Almanya’da gerçekleşecek Dünya Gençler Robot Olimpiyatı’na katılmak istiyor. Ekip, bu hedefine ulaşırsa ikinci kez ülkemizi uluslararası bir organizasyonda temsil etmiş olacak. Deha Robotik ekibi, daha önce 2018’de Çin’de düzenlenen Dünya Gençler Robot Olimpiyatı’na katılmış ve dünya 13.sü olmuştu. 

Takım kaptanı Hayat Kandemir, katıldıkları turnuvaların onlara birlik olmayı ve pes etmemeyi öğrettiğini belirterek “Yolumuza durmadan devam ediyoruz. İlk aşaması İzmir’de gerçekleşecek Dünya Robot Olimpiyatı’nda da başarı elde etmeyi umuyoruz” diye konuştu.

4 YILDA 6 ÖDÜL

  • 2018 yılı WRO (Dünya Robot Olimpiyatı) Kurallı Yıldızlar Kategorisi Türkiye 3.lüğü
  • 2018 yılı WRO (Dünya Robot Olimpiyatı) Kurallı Yıldızlar Kategorisi Dünya 13.lüğü
  • 2019 yılı ROV (Uzaktan Kumandalı Sualtı Robot Yarışması) Türkiye 2.liği
  • 2019-2020 FLL (First Lego League) Into Orbit İstanbul Robot Oyunları 1. Tur 1.liği
  • 2020 yılı WRO (Dünya Robot Olimpiyatı) Futbol kategorisi Türkiye 5.liği 
  • 2021-22 FLL (First Lego League) Cargo Connect Yenilikçi Proje 3.lüğü

İŞTE O EKİP

Deha Robotik ekibi, 9. ve 10. sınıfta okuyan 18 öğrenciden oluşuyor. Ahmet Bilsel ve Eda Çakmak’ın koçluğunda çalışmalarını sürdüren ekipte yer alan öğrencilerin isimleri şöyle: 

Hayrunnisa Karaoğlu, Eslem Köprübaşı, Beyzanur Çon, Hayrunnisa Gür, Nilay Tuğçe Yaşar, Zeynep Esra, Fatma Bayram, Hayrunnisa Eşsiz, Ahsen Yüksel, Büşra Betül Sağman, Ayşe Büşra Ün, Hayat Kandemir, Melek Orak, Nurefşan Firdevs Karancı, Zeynep Gül, Tuana Dereköylü, Rabia Gül Çelik, Seher İklima Kenan, Menekşe Zinnur Kılcı ve Begüm Nazlı Kurlu.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.