Teknofest Bu Yıl da Nefesleri Kesecek!
Dosya

Teknofest Bu Yıl da Nefesleri Kesecek!

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleşecek. Festival kapsamında düzenlenen teknoloji yarışmaları için heyecan başladı!


Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir parçası olarak yola çıkan TEKNOFEST, ülkemizde yerli teknolojinin geliştirilmesi konusunda başı çeken kurum ve kuruluşların katkılarıyla düzenleniyor. 2018 yılından bu yana gerçekleştirilen TEKNOFEST, 2020’de 1.7 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlayarak dünyanın en büyük teknoloji festivali olmuştu. 

Bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST, yine dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapacak. Tamamı geleceğin odak teknoloji alanlarında gerçekleştirilen yarışmalara; ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzerine kadar her eğitim seviyesinden gençler, mezunlar ve profesyoneller katılabiliyor. Ülkemizin mühendislik tabanlı insan kaynağına katkı sunmayı amaçlayan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları’nda ön elemeyi geçen takımlara teknik eğitim ve malzeme desteği sunuluyor. Finale kalan takımlara ulaşım-konaklama desteği ve dereceye giren takımlara ise para ödülü veriliyor. 

SİMÜLASYONLAR VE HAVA GÖSTERİLERİ

Yarışmaların yanı sıra TEKNOFEST’te Türk Yıldızları ve SoloTürk akrobasi timleri ile Akıncı, Hürkuş, Atak Helikopteri gibi yerli üretim hava araçları ile gösteriler yapılıyor. Sadece Türkiye değil, dünyanın birçok yerinden teknoloji meraklılarının da ilgi gösterdiği TEKNOFEST’te ziyaretçiler; çeşitli teknolojileri ve simülasyonları deneyimliyor. Son çıkan teknolojiler ve trendler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyor. Ayrıca planetaryum ile çeşitli eğitici atölye ve seminerlerin yanı sıra ana sahne konserleri, dikey rüzgar tüneli ve gençlik alanları gibi eğlenceli faaliyetlerle TEKNOFEST tam bir şenlik havasında geçiyor. Ziyaretçiler, sergilenen yerli ve yabancı üretim araçları yakından görme şansı da buluyor. 

Toplumda teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST; ‘Tam Bağımsız, Güçlü Türkiye’ idealiyle Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna devam ediyor.  

REKORLARIN FESTİVALİ

 

İlk defa 2018 yılında İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST, 550 bin ziyaretçiyle günlük katılımcı sayısı bakımından dünyanın en büyük ikinci festivali oldu. Toplam katılımcı sayısı açısından ise dünyanın en büyük 3. festivali olma başarısını yakaladı. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST 2019 ise rekorlara sahne oldu. 1 milyon 720 bin kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST, dünyanın en büyük teknoloji festivali ünvanını aldı. 

2020 yılında ilk defa İstanbul dışında, Gaziantep’te gerçekleşen TEKNOFEST, Covid-19 pandemisi sebebiyle ziyaretçilere kapalı olarak düzenlendi. Festival, sosyal medyada yılın en çok konuşulan etkinliği oldu.

2021’de TEKNOFEST teknoloji yarışmalarına 45 bini aşkın takım başvurusu, 200 binin üzerinde toplam başvuru alındı. Bu rakamla bir dünya rekoru kırıldı. 81 ilin tamamından başvuru yapıldı. 

İlk yılından bu yana rekorların festivali olan TEKNOFEST, iki yılda bir İstanbul dışında, Anadolu’nun farklı bir şehrinde düzenleniyor.

HER YIL DAHA ÇOK YARIŞMA

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarına ev sahipliği TEKNOFEST’te her yıl daha çok yarışma kategorisi açılıyor. Roket, otonom sistemleri, tarım ve turizm teknolojileri, sağlıkta yapay zeka, sanayide dijitalleşme, kutup araştırma projeleri, drone’lar ve tarımsal insansız kara araçları gibi birçok kategoride gençler yarışıyor. 

Festivalde geçtiğimiz yıl 36 farklı kategoride yarışmalar düzenlendi. 2018’de 14, 2019’da 19, 2020’de 21 kategoride yarışmalar gerçekleştirilmişti. 2021’de 200 binin üzerindeki başvuru yapıldı. Başvuranlar arasında 111 ülkeden gençler de vardı. 2021’de 5 bin finalistin belirlendiği yarışmalarda gençler kıyasıya rekabet etti.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.